Co je to vlastně pohanka a proč je dobré ji konzumovat?
Pohanka se u nás začala pěstovat ve 12.století a v 16.století byla velmi populární potravinou. Přivezli ji k nám kočovníci z Asie, kterým se tehdy říkalo Pohané, proto pohanka. Na Slovensku se jí říká Tatarka kvůli Tatarům, kteří sem zajížděli ze své Zlaté hordy na Ukrajině.
Pohanka je významným zdrojem Rutinu, který léčí problémy s cévami, hemoroidy a křečovými žilami. Vhodná je také pro psychicky a fyzicky namáhané sooby. Posiluje imunitu a využívá se při detoxikaci organismu.
Z hlediska makrobiotiky stahuje a vysušuje, proto se doporučuje užívat ji hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus.
Nejdůležitější látkou, kterou pohanka obsahuje, je již zmíněný RUTIN – vitamín P. Tento podporuje vstřebávání vitamínu C a příznivě ovlivňuje naše cévy, stav krevním tepen a vůbec celé cévní systém. Nejvíce je rutinu ve slupce, ale i semeno jej obsahuje dostatek. Ze slupek doporučujeme připravovat čaj.
Pohanka je také velkým zdrojem vlákniny, železa, draslíku, fosforu, mědi, vitamínu P, E a vitamínů skupiny B.
Jakou pohanku vybrat?
Dovolujeme si citovat jednu známou kuchařkua blogerku Janu Florentýnu Zatloukalovou:
Možná si teď pro sebe mumláte pod vousy (dámy pochopitelně nikoli pod vousy, nýbrž pod depilované chloupky), tak abych to neslyšela, že jste už pohanku ochutnali a že se k ní nejspíš vracet nehodláte. Že byla dost divná, chuťově poměrně agresivní a měla hodně nepříjemnou pachuť.
Než se k pohance obrátíte zády docela, měli byste vědět, že za váš špatný zážitek nejspíš může nevhodná vstupní surovina. Tedy špatná pohanka. Čím to?
Pohanka má pevné slupky, je poměrně obtížné z nich krupky vyloupat. Průmyslově se na to jde dvěma hlavními způsoby: mechanicky nebo pomocí vysokého tepla.
Mechanický způsob je mnohem šetrnější, taková pohanka pochází například z tuzemského mlýnu Šmajstrla ve Frenštátě pod Radhoštěm, odkud vám ji pravidelně vozíme.
Při loupání vysokým teplem se nejen ničí některé cenné látky v pohance, ale navíc se mění chuť i vůně této suroviny. Právě vysoké teplo může za podivnou pachuť a divoké zážitky na talíři. Takovou pohanku však naštěstí snadno poznáte. Když si k ní přivoníte, ucítíte kouř či oheň. Mechanicky loupaná pohanka má spíš zelenou či khaki barvu, zatímco tepelně loupaná pohanka je mnohem víc hnědá.
A jak pohanku jíst?
Zkuste třeba muffiny a nebo zapečenou pohankovou kaši s bryndzou, česnekem a cibulí.
MUFFINY Z POHANKOVÉ CELOZRNNÉ MOUKY ŠMAJSTRLA
Pohankové mufiny
250 g Celozrnné pohankové mouky Šmajstrla
4 žloutky
4 bílky + špetka soli
4 PL cukru (může být i třtinový)
1-2 banány (rozmačkané)
200 ml oleje
1 ČL jedlé sody
Žloutky našleháme s cukrem, potom přidáme banán, olej, prosetou celozrnnou mouku se sodou.
Z bílků ušleháme sníh, ten pak pomalu vmícháme do těsta. Pozor těsto bez bílků je velice tuhá hmota.. Plníme formičky na muffiny do poloviny doprostřed těsta dáme čajovou lžičku marmelády a zakryjeme opět těstem.
Pečeme na 175C cca 20 min.
Tip: Do těsta místo marmelády můžeme vmíchat 1 – 2 banány.
Pohanková kaše
Nenechte se zmást názvem, tahle kaše se podává naslano a poslouží spíš jako lehčí oběd nebo příloha. Při její přípravě si skvěle můžete v praxi vyzkoušet základní postup na dušení pohanky.
Pro 2 osoby:
100 g pohanky
100 g uzeného boku (nebo jiného uzeného masa, případně špeku)
1 menší cibule
2 stroužky česneku
100 g brynzy
sůl
- Pohanku přeberte, propláchněte na cedníku, vsypte do menšího katrůlku a zalijte 250 ml vroucí vody. Osolte velkorysou špetkou soli, přiveďte společně k varu a pod pokličkou zvolna povařte 5 minut. Poté pohanku odstavte, neodkrývejte a nechte stát 20 minut. Za tu dobu by měla změknout, nabýt na objemu a vstřebat všechnu vodu.
- Zatímco se pohanka dusí, nakrájejte uzené maso na kostičky, česnek nadrobno a cibuli nahrubo. Do pánve vhoďte nejprve maso, podlijte jednou lžící vody a na středně silném plameni zahřívejte, až maso pustí vlastní tuk. Pokud použijete maso libové, téměř bez tuku, budete muset přidat lžíci sádla. Poté zesilte plamen a maso krátce osmahněte, aby místy zezlátlo. Pak přidejte cibuli a česnek, opět trochu ztlumte plamen a za občasného promíchání nechte změknout a zesklovatět.
- Do masovo-cibulové směsi vmíchejte uvařenou pohanku. Rozdělte do misek, posypte brynzou, případně nešetřete čerstvými bylinkami.