Mýdlové ořechy neperou. Pravda, nebo mýtus?
Praní v šetrných přípravcích je tak trochu alchymie. Má často o malinko jiné zákonitosti než šmrdlání v běžných chemických prášcích. Vyžaduje odhodlání, a především jiný přístup k procesu praní. Kdo na to není připravený, může při přechodu na ekologické prací prostředky pociťovat nejistotu a zklamání.
Tak je to i s mýdlovými ořechy. Jedni na ně nedají dopustit, jiní je proklínají. Pojďme si proto tenhle mýdlový oříšek rozlousknout! V následujících řádcích propereme nejčastější obavy a potíže ekopradlenek: Perou ty mýdlové ořechy vůbec? A jak mohou být eko, když se dováží přes půl zeměkoule?
Ale pojďme to vzít pěkně popořádku, od ulepených plodů stromu mýdelníku…
Strom mýdelník aneb pár slov o původu mýdlových ořechů
Opadavý listnáč s názvem Sapindus Mukorossi je známý jako strom severní Indie a místní mu nejčastěji říkají ritha. Svou korunu natahuje až do výšky 20 metrů a patří mezi nejdůležitější stromy tropických a subtropických částí Asie. Na listech mýdelníku si pochutnává dobytek, jádra semínek se přidávají do půdního hnojiva a strom se uplatňuje také při zalesňování erodovaných kopců západní Himaláje. A co plodí?
Jeden strom zvládne vyprodukovat 30-35 kg plodů za rok. Po dozrání mění ořechy svou barvu do zlatava a začnou kvůli obsahu saponinů silně lepit. Sklizené plody se suší, již nelepí a jejich barva se změní na červenohnědou. V našich luzích a hájích se zabydlely především v bubnech praček, jejich využití je ale daleko širší.
Kam všude se mýdlové ořechy zakutálely?
Lékařství: Vyrábí se z nich rostlinné léčivo k vykašlávání a uvolnění dýchacích cest, léky na epilepsii či migrény.
Ajurvéda: Jsou populární ingrediencí v šamponech a čističích. Ajurvédská medicína je využívá k léčení ekzémů, lupenky nebo k odstraňování pih.
Domácnost: Hojně se využívají na leštění šperků, mytí nádobí a praní prádla.
Kosmetika: Indické ženy si s mýdlovými ořechy myjí vlasy i celá těla.
Čištění půdy: Tenzidy (povrchově aktivní látky, které usnadňují rozpouštění nečistot) získané z oplodí dobře účinkují při čištění kontaminované půdy.
Odvšivování: V Číně a Indii se s jejich pomocí zbavují vší.
Jak prát s mýdlovými ořechy, aby skutečně fungovaly?
Původní obyvatelé Indie a Nepálu používají mýdlové ořechy k praní už několik tisíc let. Obsahují totiž vysokou koncentraci saponinů. Ty se ukládají ve slupkách ořechů, aby jádro chránily před škůdci, bakteriemi a plísněmi. No a právě saponiny jsou zodpovědné za dobré vyprání prádla. Jejich dezinfekční a protiplísňové účinky jsou bonusem navíc. Slupky ořechů se proto suší a prodávají jako prací prostředek.
Zprávy o prací zdatnosti a ekologičnosti mýdlových ořechů se brzy rozkřikly. Z Indie se tak ořechy dokutálely i do mnoha domácností všude po světě. Lidé jimi začali nahrazovat klasické prací prostředky a zanedlouho se vytvořily dva tábory. Jedni na ně nedají dopustit, jiným se zdá praní neefektivní. Jak to s nimi tedy je? Perou, nebo ne?
Nejdříve je potřeba si uvědomit, s čím praní v ořeších běžně srovnáváme. Asi budete souhlasit, že většinou s konvenčními pracími prostředky. Vaše prádlo sice dokonale vyperou, rozjasní a vybělí, ale v přírodě a našem těle zanechají neblahý škodlivý otisk.
Praní se zkrátka v moderní domácnosti stalo činností, která musí být hlavně co nejjednodušší a nejrychlejší. Snadným procesem, co vyžaduje jen vše-čistící prací prášek a stisknutí kouzelného tlačítka.
Používání tak šetrného pracího prostředku jako jsou mýdlové ořechy proto vyžaduje přecvaknutí. Obrat z lhostejné pohodlnosti k vědomému odhodlání a vůli najít ten pravý způsob praní, dobrý pro člověka i pro přírodu. Jen pak můžete s ořechy dosáhnout skutečně dobrých výsledků. Jak?
Přestože ořechy nemají zázračné vlastnosti chemo-koktejlů, dokáží prádlo spolehlivě vyprat. Jen je potřeba udělat jeden až dva kroky navíc:
-
- Praní barevného prádla:
Do látkového sáčku, který najdete v každém balení, vložte příslušný počet ořechů podle návodu na obalu (záleží na tvrdosti vody a stupních, na které chcete prát), zavažte a přidejte s prádlem do bubnu pračky.
- Praní barevného prádla:
- Praní bílého šatstva: Mýdlové ořechy neobsahují bělicí a zjasňující látky. Postupujte tedy jako u praní barevného prádla, ale navíc do pračky přisypte bělicí prášek a odstraňovač skvrn Puer.
- Silněji zašpiněné bílé a stálobarevné prádlo: Večer před praním ho namočte do kbelíku s co nejteplejší vodou. V ní rozpusťte 1 – 2 lžíce prášku na skvrny Puer. Ráno vodu vylijte a prádlo hoďte do pračky s mýdlovými ořechy.
- Fest zaneřáděné svršky: Postupujte stejně jako v předchozím bodě, ale do pračky raději šoupněte ještě jakýkoliv eko prostředek na skvrny nebo prací sodu. Na extra odolné skvrny použijte například olivové mýdlo.